NARAVNO KADILO IZ ETIOPIJE


  • NAROČI ZDAJ
  • ZAKAJ IZBRATI NAŠE KADILO?
  • NAŠE STRANKE
  • PROJEKT BOSWELLIA
  • KRŠČANSTVO V ETIOPIJI
  • KONTAKT

Etiopija: po sledeh prvih kristjanov



Režija: Jean-Louis Saporito (TGA Production)
Za polno različico nas kontaktirajte



Krščanstvo v Etiopiji





Etiopija je edina krščanska suverena država, ki je obstala v Afriki od zgodnjih stoletij krščanstva do danes.


Tradicija sledi evangelizaciji Etiopije do svetih apostolov Mateja in Bartolomeja. Rojstvo uradnega krščanstva je posledica posvetitve sv. Atanazija Aleksandrijskega, škofa Frumencija za Etiopijo. Leta 330 se je Axumsko cesarstvo spreobrnilo v krščanstvo.


Ena najbolj znanih tradicij etiopske cerkve je obisk kraljice iz Sabe pri kralju Salomonu. Kraljica iz Sabe, obveščena o slavi, ki jo je pridobil Salomon, jo je želela izkusiti. Odšla je v Jeruzalem blizu Salomona (I Kralji, X, 13). Po etiopski tradiciji bi se kraljica iz Sabe vrnila noseča v njegovo kraljestvo, njen sin Menelik I., prvi legendarni cesar Etiopije, pa je bil Salomonov sin. Poročajo celo, da je zelo mlad Menelik odšel v Jeruzalem, da bi vpil Salomonovo modrost, preden se je vrnil v svojo državo.


Po izročilu je s seboj prinesel Skrinjo zaveze, ki bo danes vedno skrita v Etiopiji, Axum.



Islamizacija večjega dela Bližnjega in Srednjega vzhoda je Etiopijo ločila od preostalega krščanstva. Kraljevina Aksum je doživela nazadovanje in postopno erozijo. Toda to ni ustavilo etiopske cerkve rasti. Centri moči krščanske Etiopije so se postopoma premikali proti jugu.


Med dvanajstim in trinajstim stoletjem se je etiopska cerkev oblikovala v eno njegovih najboljših del, ko je kralj Lalibela (približno 1190-1225) ustanovil mesto, ki nosi njegovo ime, drugi Jeruzalem.


Še danes lahko vidimo te monumentalne monolite cerkva, vklesane v skalo. Da bi nadomestili romanje v Jeruzalem, je obisk kraja dal romarju priložnost, da občuduje predstavitev topografije Svetega mesta.



Stoletja je bil cesar skupaj s koptskim metropolitom, poslanim iz Egipta, odgovoren za pravoslavno cerkev Etiopije. Cerkev v Etiopiji je imela takrat skoraj tretjino zemlje in številne zgradbe.


Revolucija leta 1974 je vse nepopravljivo pometla, povzročila ropanje, ropanje in uničenje. Vse je nacionaliziral revolucionarni komite, ki ga je po letu 1977 vodil Mengistu. Zemljišča, posest, šole - vključno s katoliškimi šolami - so se spremenili v državno last.


Čeprav so se mnoge njene posesti in njene šole vrnile Cerkvi, je zdaj vse drugače. Cerkev obubožana, predstavlja težave po zaprtju seminarjev že sedemnajst let (do leta 1991) in dotrajanih cerkvenih zgradbah ...



www.naturalincense.org